Egy óriási, ún. meta-analízisben megjelent világfelmérés alapján foglalta össze a Brit Királyi Akadémia a daganatok gyógyításának sikerességét. Eszerint a daganatok 49%-a sebészi úton, 40%-a sugárterápiával és 11 %-a kemoterápiával gyógyítható sikeresen. (Royal College of Radiologists – Appl. Radiation and Isotopes, (2009, 67, 387)
A daganatok esetén a gyógyulást általában 5 évben határozzuk meg. Vannak olyan ráktípusok, amelyek 5 éves túlélése mindössze 10%, és vannak olyanok, amelyek akár 100%-ban meggyógyíthatók.
A megfigyelések alapján létezik a rosszindulatú daganatok esetén (is) ún. spontán gyógyulás – erre mondhatjuk, hogy csoda. „Csodák márpedig vannak, csak ritkák.” – a szerző
Azonos kaptafa a gyógyításra nincs. Idővel és a tudományos ismeretek bővülésével kialakultak ún. irányelvek a gyógyításban (Guideline), amelyeket alapvetően érdemes, sőt követni kell. Az irányelvek, mint fő vezérfonal meghatározóak, azonban alapos indokkal, a beteggel kialakított közös állásfoglalás alapján el lehet tőlük térni.
Több ezer daganatfajtát ismerünk. A dagantkeletkezési mechanizmusok bár egyre jobban ismertté válnak, azok szövettanilag, funkcionálisan, lokalizációtól, hormonszinttől, stádiumtól, gyógyszer- és sugárérzékenységtől függően, mind más gyógymódot és kezelési kombinációt igényelnek. Napjainkban már személyre szabott gyógyítás alkalmazunk, ami azt jelenti, hogy sok tényező együttes eredménye a végső kezelés megválasztása.

Alapvető fontosságú korai felismerés, majd a korai -szövettani- diagnózis, a stádium meghatározás. Ezt követően -a beteg(ség) minden tényezőjét mérlegelve- Onkológiai Bizottság (OnkoTeam) alakítja ki a véleményét, és a kezelési javaslatot. Az OnkoTeam-ek szakma, illetve betegségspecifikusak. Az OnkoTeam-ben több szakma képviselője van jelen, így a döntést nem egy -többé, vagy kevésbé hozzáértő- orvos hozza meg, hanem csoportos tudás alapján kerül kialakításra.

Dr. Krascsenits Géza