A női hüvely mikrobák összetett ökológiai rendszerét tartalmazza. A hüvely egészsége ennek a rendszernek a helyes egyensúlyán alapul. A hüvelyflóra legfontosabb alkotóelemét a tejsavbaktériumok, vagy más néven lactobacillusok képezik, amely védelmet nyújt a kórokozók ellen.
Egészséges hüvelyflóra összetevői hormonálisan aktív felnőtt nő esetében:
A női hüvely mikrobák összetett ökológiai rendszerét tartalmazza. A hüvely egészsége ennek a rendszernek a helyes egyensúlyán alapul. Természetes körülmények között itt élő kb. 10-féle mikroorganizmus védelmet nyújt a kórokozók ellen. A hüvelyi mikrobiomban közel 600 féle baktériumfajt sikerült azonosítani genomszekvenálással. A hüvelyflóra legfontosabb alkotóelemét a tejsavbaktériumok, vagy más néven lactobacillusok képezik (Döderlein flóra). A lactobacillusok tejsavat termelnek, ami a fehér etnikumú nők esetében a hüvely pH értékét 3,8 – 4,5 közé állítja be, így gátolják meg más mikrobák túlszaporodását. Ez a gátlás a lactobacillusok által termelt tejsav, hidrogénperoxid, biosulfuractansok és bakteriocidok által jön létre. Ahhoz, hogy a lactobacillusok jól működjenek, szükség van a hüvelyfal hámsejtjei által termelt cukormolekulára, a glükogénre.
Ezen kívül jelentős számban található még a normális hüvelyflórában olyan mikrobák, amelyek problémát okozhatnak, úgymint koaguláz negatív Staphylococcusok, Staphylococcus aureus, Peptostreptococcus, Bacteriodes, Eubacterium, Veillonella, Fusobacterium, aerob Streptococcusok (Streptococcus B, Streptococcus pyogenes), Enterococcus, Escherichia coli, egyéb gram negatív pálcák, Candida, Torulopsis. Az anaerob baktériumok mennyiségi aránya legalább kétszerese (de akár hétszerese is lehet) az aerob baktériumoknak. A hüvely ökológiai rendszerének kényes egyensúlya könnyen felborulhat.
A hüvelyfertőzésért felelős mikroorganizmusok olyan mennyiségben lehetnek jelen a hüvelyben, hogy egy átlagos tenyésztési eljárással (aerob tenyésztés) 5-40%-ban kimutathatók az egészséges hüvelyflórában. (Megjegyzés: a hüvelyváladék tenyésztés ezért sok esetben tévesen pozitív eredményt adhat.)
Külön fogalom a vegyes baktériumflóra, ami minden nő hüvelyében jelen lévő számtalan különböző baktériumtípusból áll. Ha ez nem kóros összetételű és nem okoz panaszt, nincs vele teendő.
A hüvelyflórát befolyásoló tényezők:
- Serdülőkor előtt a Lactobacillus teljes hiánya.
- Idős korban -menopauzában, postmenopauzában-, a gram negatív pálcák száma nő.
- Menstruáció kapcsán a hüvelybe kerülő vér lúgos irányba változtatja meg a hüvely kémhatását (pH-ját).
- Elhúzódó hüvelyi vérzéskapcsán a hüvelybe kerülő vér lúgos irányba változtatja meg a hüvely vegyhatását (pH-ját).
- Menstruáció elősegíti a Gardrenella vaginalis, Prevotella és Bacteroidesek szaporodását, ezáltal nő a bakteriális vaginózis kockázata.
- Menstruációs ciklus első felében -ösztrogén hatásra- az aerob baktériumok, a Bacteroidesek aránya nő.
- Menstruációs ciklus második felében -progeszteron hatásra- az aerob baktériumok csökken, a Staphylococcusok aránya nő.
- Fokozott szexuális aktivitás, a sperma lúgos kémhatása miatt, valamint egyes szexuális szokások.
- Ösztrogén kezelés alatt, így pl. hormonális fogamzásgátlás alkalmazása esetén a sarjadzó gombák aránya nő.
- Terhesség alatt a lactobacillusok száma nő, az anaerob baktériumok száma csökken, a aerob baktériumok száma változatlan.
- Szoptatás ideje alatt a sarjadzó gombák és a Streptococcus agalactiae aránya nő.
- Antibiotikum kezelés alatt a gombák és az Enterococcusok aránya nő.
- Hüvelyi műtét után megjelennek a gram negatív pálcák, és az Entrococcus és a Bacteriodes aránya nő.
- Immunrendszer legyengülése, illetve betegsége.
Kórokozók:
- Bakteriális vaginózis: clue sejtek (baktériumokkal fedett hámsejtek) láthatók
- Gardrenella vaginalis, fakultatív anaerobok,
- Mobiluncus, Bacteriodes-, Prevotella fajok (obligát anaerobok): Gram negatív anaerob baktérium
- Gomba – Myceliumok, Pseudomyceliumok: gomba invasiv formája (sarjadzó és fonalas elemek)
- Gomba – Spórák: gomba inaktív formája
- Gonorrhoea: gram negatív diplococcusok (intra és/vagy extracellulárisan)
- Trichomonas: habos plazmájú, excentrikus magvú sejtek.
Gyakori kórokozók közé tartoznak:
Neisseria gonorrhoea, Haemophilus influensae, – ducrei, Listeria monocytogenes (terhességi listerosis), Staphylococcus aureus (toxikus shock syndroma), Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma hominis, -urealytikum, Gardrenella vaginalis, Mobiluncus, Treponema pallidum, Trichomonas vaginalis, Sarjadzó gomba (ha hüvelykenet alátámasztja), Vírusok (géndiagnosztika).
Tisztasági fok a hüvelyváladék kenetvizsgálat értékelésénél több beosztás is használatban van. Használatban van a hüvelyváladék kenetvizsgálat értékelésénél 3-as, 4-es, és 5-ös csoport beosztás is, azonban a lényeget a fenti 3-as csoportosítás is jól lefedi. Alábbiakban a 3-as beosztás látható.
I. tisztasági fok: Döderlein flóra van, fehérvérsejt nincs.
II. tisztasági fok: Döderlein flóra van, kevés fehérvérsejt, és vegyes baktérium flóra, illetve általában valamilyen fertőzés van.
III. tisztasági fok: Döderlein flóra nincs, sok fehérvérsejt, és vegyes baktérium flóra, illetve általában valamilyen fertőzés van.
A kenet részletes leírásában a fentieken túl feltüntetésre kerülnek az egyéb kórokozók és észrevételek.
Kapcsolódó témák: