A nőgyógyászati vizsgálat az orvos részéről a páciens megismerésével kezdődik. A megbeszélést követően történik a nőgyógyászati vizsgálat. A vizsgálatra egy speciális vizsgáló asztalon kerül sor.
A beszélgetés kapcsán az orvos megkérdezi, a páciens elmondja a jelen állapotára vonatkozó tüneteket, panaszokat.
Feltárásra kerülnek a korábbi betegségi előzmények. A beszélgetésnek feszültségoldó hatása is van.
Az alábbi kérdésekre kell felkészülni:
- Első menstruáció hány éves korban jelentkezett?
- Mikor kezdődött az utolsó menstruáció?
- Szabályos-e a menstruációs ciklus?
- Terhes volt-e, szülés volt-e?
- Méhnyakrák-szűrésen járt-e már? Mikor történt legutóbb nőgyógyászati szűrővizsgálat?
- Korábban nőgyógyászati betegsége volt-e?
- Korábban operálták-e?
- Van-e, illetve volt-e valamilyen általános, belgyógyászati jellegű betegsége?
- Gyógyszert szed-e?
- Gyógyszer allergiáról tud-e?
- Valamilyen fogamzásgátló módszert használ-e?
- Szexuális kapcsolat volt-e már, jelenleg van-e?
Amennyiben dokumentumokkal (lelet, zárójelentés) rendelkezik, célszerű azokat időrendi sorrendbe téve átadni. A megbeszélést követően történik a nőgyógyászati vizsgálat. A vizsgálatra egy speciális vizsgáló asztalon kerül sor. Áttekintésre kerül a szeméremtest és környéke, a hüvely, a méhszáj. Adott esetben egy erre a célra fejlesztett eszközzel, feltárás kapcsán történik meg a méhnyakrák-szűrés. Ezt követően áttapintásra kerül a kismedence, a méh és a petefészkek. Amennyiben a nőgyógyász úgy ítéli meg, további vizsgálatokat végez, illetve rendelhet el, pl.: ultrahang, hüvelyváladék mikrobiológia vizsgálata, vérvétel…
Amennyiben a nőgyógyászati vizsgálatra jelentkező még szűz, abban az esetben a lehetőségeket a beteggel alaposan meg kell beszélni. Ebben az esetben az alábbi lehetőségek vannak:
- Ha a beteg nem kívánja vállalni a hüvelyi feltárást és vizsgálatot, abban az esetben a vizsgálatot a végbél felől lehet elvégezni.
- Ha a beteg vállalja a hüvelyi feltárást és vizsgálatot, abban az esetben a vizsgálatot a hüvely felől lehet elvégezni. Amennyiben a tampon használata nem akadály, abban az esetben a nőgyógyászati vizsgálatnak sincs elvi akadálya.
Kapcsolódó témák: