Szűrés tünetmentes és panaszmentes személyeket vizsgál azzal a céllal, hogy kizárja, vagy valószínűsítse bizonyos betegségek fennállását.
A szűrés kapcsán kiemelt személyek kerülnek kivizsgálásra. Alapvető tulajdonsága, hogy kellő érzékenységű legyen a kiválasztott szűrőmódszer. A szűrés végső célja a halálozás csökkentése.
A szűrés típusai:
A szűrést kétféleképpen lehet alkalmazni: alkalomszerűen és szervezetten.
- Az alkalomszerű, vagy opportunisztikus szűrés jellemzője a tervezettség és szervezettség teljes hiánya. Amikor például valaki saját elhatározásból méhnyakrák-szűrésre jelentkezik, az ebbe a csoportba tartozik. A saját alapokon szervezett szűrés az egyén szempontjából nagyobb biztonságot adhat, hiszen szakmailag ideális időszakban és gyakorisággal vehet részt.
- A szervezett szűrés egy kockázati alapon kiválasztott célcsoport tervezett és szervezett átvizsgálását jelenti. A kockázat egy bizonyos típusú betegség (pl. méhnyakrák) adott korcsoportban való előfordulása. A szervezett szűrővizsgálat legfontosabb kiválasztási feltétele az életkor. A szűrés jellemzője, hogy központilag kezdeményezett, szervezett, anyagilag támogatott. Össztársadalmi szempontból nem elhanyagolható szempont a költséghatékonyság. Ami a társadalom szempontjából jó (lásd: nagy számok törvényei, statisztika), az az egyén szempontjából nem tekinthető minden esetben ideálisnak.
A népegészségügyi szűrés jellegzetességei:
- Központilag (államilag)
-
-
- kezdeményezett
- szervezett
- anyagilag támogatott
-
-
- Kellő érzékenységű (szenzitivitás)
- A halálozás csökkenése várható (mortalitás)
Amennyiben valaki panasszal fordul orvoshoz, az nem tekinthető szűrésnek, az kivizsgálás, minek a végén diagnózis születik. A diagnózis felállítását követően lehet dönteni a gyógykezelésről.