Terhességi cukorbetegség (Gesztációs Diabetes Mellitus, vagy GDM) a várandósság alatt kialakuló szénhidrát anyagcsere-zavart jelent.
Ki számít veszélyeztetettnek GDM szempontjából: 35 év feletti anyai életkor, elhízás (BMI >30 kg/m2), lombik programmal (asszisztált reprodukcióval) fogant várandósság, ikerterhesség, cukorbetegség előfordulása az elsőfokú rokonságban, szénhidrát-anyacserezavar a kórelőzményben (IR, GDM, DM), terhelő szülészeti kórelőzmény (koraszülés, terhességi korra számított nagy magzat, 4000 gramm feletti szülés, magzati fejlődési rendellenesség, méhen belüli elhalás, halvaszülés).
Veszélyek: A várandósság alatt fel nem ismert emelkedett vércukorszint az anyát és a magzatot egyaránt veszélyezteti. Gyakrabban alakul ki preeclampszia-toxémia, méhen belüli elhalás, koraszülés, túlsúlyos magzat, szülési trauma, újszülöttkori hypoglukémia, hypocalcemia, respiratórikus distress szindróma, hyperbilirubinaemia.
A GDM szűrhető, időben kimutatható és kezelhető betegség. Ilyen módon elkerülhető minden a betegséggel együtt járó magzati eltérés.
Amennyiben nincs ismert cukorháztartás zavar, és nem merül fel ilyen irányú probléma, akkor elegendő a rutin kivizsgálási protokollt követni, ami az első trimeszterben elvégzett vércukor vizsgálatot és 24-28 várandóssági héten vércukor terhelést (OGTT) kell végezni.
Megelőzés: Gyermekvállalás előtt érdemes általános labor vizsgálatot végezni, aminek része az éhomi vércukor vizsgálat is. A terhesség előtt is fennálló cukorháztartás zavar esetén fokozott odafigyelés szükséges, aminek része a koraterhességben (14-16 hetesen) elvégzett vércukor terhelés. Továbbá segít az előzmények ismerete, mely szerint nagy kockázatú személyeknél, amennyiben a kórelőzményben magas anyai életkor, elhízás, terhesség előtt igazolt inzulinrezisztencia, előző terhességben GDM, korábbi terhességből nagysúlyú, halott, vagy fejlődési rendellenességgel született magzat, családban egyeneságon cukorbetegség szerepel. Ismert és kezelt cukorbeteg nők gyermekvállalása esetén nem GDM-ről beszélünk és teljesen más elvek mentén történik a gondozás.
Dr. Krascsenits Géza
Kapcsolódó cikkek: Terhesgondozás folyamata