Terhességi hányinger előfordulás, gyakorisága
Az émelygés, hányinger, hányás gyakori velejárója a terhességnek. Leginkább reggelente szokott jelentkezni, de bármely napszakban előfordulhat, illetve egész nap kitarthat. A várandósok 70-80%-nál jelentkezik. A tünetek egészen kis terhességben már megjelenhetnek, időnként ez a terhesség első gyanújele. A tünetek a 9. hét körül a legkifejezettebbek, majd lassan mérséklődnek és a 14-18. héten megszűnnek. Az eredetét illetően a legvalószínűbb a hCG hormonnal való kapcsolata. Jelentősége abban áll, hogy jelentősen rontja az életminőséget. Ha kiszáradással, éhezéssel, testsúlycsökkenéssel jár, gyógyszeres kezelésre, esetleg kórházi infúziós kezelésre lehet szükség.
A terhességi hányingert, hányást nemzetközi ajánlások alapján pontozzuk
PUQE pontszám (Pregnancy-Unique Quantification of Emesis and Nausea)
A PUQE pontszám segít a várandósoknak a reggeli rosszullétek súlyosságának osztályozásában. A kanadai székhelyű Motherisk program által kifejlesztett mérőszám segítségével a páciensek megállapíthatják, hogy tüneteik enyhe, közepesen súlyosak, vagy súlyosak.
Ez a mutató objektív, és olyan hatóságok tették közzé és hitelesítették, mint a Szülészek és Nőgyógyászok Királyi Kollégiuma (RCOG) és az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Kollégiuma (ACOG). A PUQE pontszám 3-6 pont enyhe, 7-12 pont középsúlyos, 13-15 pont esetén súlyos kategóriába esik.
Hyperemesis gravidarum
Terhességi hányinger, hányás extrém formája, a PUQE pontszám 13-15. A terhesség okozta hányinger és/vagy hányás, amely a szájon át történő táplálékfelvétel jelentős csökkenéséhez és a terhesség előtti állapothoz képest legalább 5%-os súlyvesztéshez vezet, dehidratációval és/vagy elektrolit-rendellenességgel, vagy anélkül. Definíció szerint ez az állapot súlyosnak minősül, és kórházi felvételt, kezelést igényel.