A tudományos ismeretek fejlődésével a méhnyakszűrés nemzetközi és hazai viszonyok között is évtizedek óta folyamatos átalakuláson megy keresztül. Az új technológiák segítségével csökkenthető a téves diagnózis, így a túlkezelés, vagy az elégtelen ellátás. A citológiai mintavétel, és lelet egymagában alapszintű szűrővizsgálatnak tekinthető.
Több stratégia is kialakult a rendellenes citológiai leletet követő további vizsgálatokkal kapcsolatban. Ebben kap szerepet a kolposzkópia. Fontos tudni, hogy a kolposzkópiát mely pontokon kell beilleszteni a folyamatba.
- Pozitív, vagyis kóros citológiai lelet esetén további vizsgálatokat kell végezni, melyek egyike a kolposzkópia
- Méhnyakrák szempontjából magas rizikójú HPV-fertőzés (hrHPV) esetén további vizsgálatokat kell végezni, melyek egyike a kolposzkópia
- HPV 16+ és HPV 18+ (pozitivitás) esetén a soron következő eljárás a kolposzkópia,
- egyéb hrHPV fertőzés esetén más vizsgálatok megelőzik, megelőzhetik a kolposzkópiát.
- Pozitív, vagyis kóros biomarker vizsgálat esetén további vizsgálatokat kell végezni, melyek egyike a kolposzkópia.
A kolposzkópia fontos szerepet tölt be az orvostudományban. A kolposzkópia egyrészt diagnosztikus, másrészt a terápiába illeszkedő eljárás. A személyre szabott orvoslás része. A kolposzkópia speciális területe a nőgyógyászatnak. Komoly tanulást és gyakorlatot igényel magas szintű kivitelezése. Általában nőgyógyászati onkológiával foglalkozó specialitásták rendelkeznek ez irányú tudással. A méhnyakszűrés kapcsán a citológiai mintavétellel együtt elvégzett kolposzkópia elvégzése vitatott.
Dr. Krascsenits Géza